O jakiego rodzaju kwestiach należy pamiętać, kiedy projektujemy ubiór dla wojska? Jakiego rodzaju czynniki mogą na to wpływać?

Mimo coraz większego nasycenia różnego rodzaju nowoczesnymi środkami wykrywania, kamuflaż chroniący sprzęt oraz żołnierzy przed przeciwnikiem nadal jest niesamowicie popularny. Świadczą o tym na pewno wciąż rozpisywane konkursy na nowej generacji wzory do maskowania i wysokobudżetowe projekty badawcze, które są przeprowadzane zarazem przez armie, jak i przedsiębiorstwa prywatne. Wybór odzieży kamuflażowej to z pewnością przedmiot różnych dyskusji na forach graczy ASG, jak i miłośników outdooru. Natomiast pośród toczonych sporów argumenty całkiem merytoryczne przeplatają się z indywidualnymi gustami oraz modą.

militaria

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
W jaki sposób w związku z tym kupić odpowiedni sprzęt w czasach, gdy militaria są bardzo popularne – czytaj o militariach? W funkcjonowaniu ludzkiego wzroku, możemy wyróżnić dwa procesy, takie jak widzenie przestrzenne oraz widzenie centralne. Przestronne jest jakby systemem nawigacyjny, jaki dostaliśmy w prezencie od natury.

Jego główną rolę jest danie nam informacji, gdzie możemy coś znaleźć. Wiadomości te pochodzą najczęściej spoza obszaru przestrzeni, na którym skupiamy swój wzrok i myśli.

Nie masz zamiaru zakończyć interesującego tematu na tym poście? W takim razie namawiamy do następnych – kliknij w link (http://mykuba.pl/incentive-travel-kuba/) i przenieś się na zbliżoną witrynę.

Widzenie takie daje możliwość przykładowo dosyć bezpiecznie poruszać się po ścieżce, mimo iż zajmujemy się czymś innym, przykładowo pisaniem mejla. Widzenie centralne to system identyfikacji, która polega na umiejscowieniu przedmiotów, na jakie zwróciliśmy uwagę, w kontekście naszej pamięci, albo mówiąc bardziej ogólnie – intelektu.

broń

Autor: Program Executive Office Soldier
Źródło: http://www.flickr.com
To powoduje, że nasz mózg jest w stanie ustalić, z czym dokładnie mamy do czynienia. Działa to na takiej zasadzie, iż w ulicznym tłumie naszą uwagę zwraca czerwony kolor (jest to widzenie przestrzenne), ale jesteśmy w stanie określić, że jest to czapka czy kaptur. Te właśnie rodzaje widzenia dają nam nowego rodzaju możliwości dla projektantów kamuflażowych obrazów.

Dla widzenia przestrzennego najbardziej istotne czynniki, które warunkują skuteczność, to ruch, gabaryty przedmiotu czy kontrast na tle innych elementów przestrzeni. Kamuflaż, który dokładnie temu służy, określamy mianem mimetycznego. Najmniej skomplikowaną jego formą będzie umundurowanie wykonane z tkaniny o jednej barwie, jaka jest uśrednieniem panującej w danej przestrzeni palety barw. O tym w związku z tym muszą pamiętać projektanci, lecz także w innych sytuacjach, gdy dajmy na to przygotowywane są narzędzia wielofunkcyjne – cqb.pl/multitoole-c-194.html.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*