Polska społeczność w Wielkiej Brytanii

Mimo przebywania w przeróżnych miejscach, nierzadko ciężkich doświadczeniach w naszym rodzinnym państwie, wryty jest w nich fakt istnienia jako Polacy.

Wielka Brytania

Autor: Tilemahos Efthimiadis
Źródło: http://www.flickr.com

Elementy wpływające na formowanie świadomości etnicznej są wielorakie. Jednym z najważniejszych jest język, który to starają się kultywować dzięki zgromadzeniom polonijnym. Popularność Wielkiej Brytanii wśród naszych uchodźców powiązana jest nie wyłącznie z atrakcyjnością czynników finansowych, lecz również z przyjacielską kulturą (język angielski, tolerancyjne społeczeństwo wielokulturowe), położeniem geograficznym wysp również małymi kosztami wyjazdów z kraju do Wielkiej Brytanii. To poprzednie, a także przychylna polityka wizowa połączona z przynależnością do Unii Europejskiej, czynią Anglię kierunkiem o wiele częściej wybieranym aniżeli choćby USA, wzięte przecież pośród opuszczających kraj Polaków jeszcze nie tak dawno temu.

Rozstrzygającym i niezwykle oczywistym powodem są na pewno finanse, oraz chęćzakosztowania lepszego żywota. Oprócz szukania zatrudnienia rodacy wyjeżdżają za granicę w celu osiągnięcia wykształcenia bądź odjeżdżają z kraju za rodziną czy ukochaną osobą. Pobyt daleko od swoich, utęsknienie za bliskimi mogłoby być nie do wytrzymania, gdyby nie polonia w [UK.

Czerwony autobus

Autor: Graham Richardson
Źródło: http://www.flickr.com

Nadzwyczaj często bywa, że samotna osoba właśnie tam znajduje wielką miłość. Zamierzają się pobrać i zostać w Anglii, dlatego że tam mają okazję na lepszy początek (portal, który w tym pomaga to np: Polacy na ziemiach UK).

Znajduje się tam sporo dużo polskich sklepików i szkół, które sprawiają, że nie czują się tak obco. Pociechy mają możliwość pobierać nauki w polskich placówkach edukacyjnych, a wspólne kolacje spożywać przygotowane ze produktów kupowanych w polskich sklepikach. Całe familie spotykają się z innymi przez polonię w UK, mają szansę podyskutować w ojczystym języku. Mają możliwość razem przypominać sobie życie w Polsce, wymienić się niusami i wspólnie spędzić czas.

Polonia w Anglii niezwykle się rozszerza. Bardzo wielu ludzi postanowiło na stałe pozostać na wyspach. Dzięki mozolnej ciężkiej pracy i konsekwencji zrobili wielką karierę, a do Polski przyjeżdżają jedynie na urlop lub w odwiedziny do przyjaciół.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*