Na jakie czynniki zwrócić uwagę układając plan treningowy?

sport

Autor: Materiały prasowe
Źródło: Sport-shop.pl
Osoba, która kiedykolwiek uprawiała kulturystykę wie, że optymalny plan treningowy to absolutna podstawa.

Wyznaczenie celów treningu, oraz wybór odpowiednich ćwiczeń, ich konfiguracji i intensywności daje możliwość zoptymalizowania efektów treningu ,a także umożliwia ocenę postępów.

Tak jak w większości dziedzin sportowych, także w kulturystyce, trening powinien być podzielony na etapy, w granicach których realizowane będą wyznaczone cele, np. zwiększanie masy mięśniowej czy budowanie siły. Określenie celów kształtuje konfigurację treningu, czyli dobór środków poprzez które chcemy je osiągnąć.

Sprawdź szczegóły w treści (https://accessmedica.pl/pl/rehabilitacja/rehabilitacja-neurologiczna/), odnajdziesz tam jeszcze dokładniejsze dane, które na pewno też okażą się dla Ciebie godne uwagi.

Na przywołaną specyfikację składają się takie elementy jak:

– liczba sesji treningowych w ujęciu tygodniowym,

– kolejność realizacji ćwiczeń,

– zastosowane obciążenie,

– liczba serii wykonywanych w trakcie pojedynczego ćwiczenia,

– ilość powtórzeń wchodzących w skład pojedynczej serii,

– długość przerw pomiędzy następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Prawidłowe zaplanowanie treningu oraz jego konsekwentna realizacja stanowią bardzo istotne segmenty, dlatego, że umożliwiają równomierny rozkład obciążeń na wszystkie grupy mięśni oraz zapobiegają przemęczeniu pojedynczej grupy mięśni. Tak samo istotnym elementem jest dostosowanie treningu do wydolności własnego organizmu. Nie każdy organizm reaguje tak samo na bodźce treningowe, co skutkuje różnicami w osiąganych efektach, a może także powodować przetrenowanie, a nawet kontuzje.

Zaprojektowanie odpowiedniego panu wcale nie jest łatwe, zwłaszcza w przypadku początkującego. W tej sytuacji, mamy możliwość skorzystać z pomocy trenera lub powierzyć ułożenie planu firmie, która zawodowo układa plany treningowe. Sprawi to, że nasz trening będzie odpowiednio zaplanowany a nam nie pozostanie nic innego jak zabrać się za jego realizację.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*